Tento článek je věnován dámám, které svou váhu řeší dlouhodobě či dokonce celoživotně. Pokud je to právě váš případ, k nadváze vám mohli pomoct rodiče nesprávnou výživou a stravovacími návyky již v dětství (kde to často opravdu začíná), nebo vás přemohl hormonální koktejl při nástupu puberty, se kterým přichází nezvladatelné chutě, celodenní uzobávání potravin a také špatný návyk do budoucna. Další příčinou může být těhotenství, kdy se po porodu k původním kilům často přidávají další, nemoc, nebo nedostatek pohybu ve spojitosti s nevhodným stravováním. Všechny tyto situace mohou roztočit kolotoč zoufalství, stresu a marných pokusů dostat váhu pod kontrolu a mít ze sebe pro jednou dobrý pocit. Být spokojená ve svém těle.
Poslední dobou se často setkávám s moudrem: Nauč se být se sebou spokojená. Jak to ale udělat, když vám zrcadlo pokaždé ukáže pravdu a to, že opravdu spokojená nejste? Vy přece znáte své tělo nejlépe a víte, čeho musíte dosáhnout abyste se cítila komfortně. Tak se rozhodnete, že si zakoupíte jídelníček zajišťující kalorický deficit, k tomu tréninkový plán, stáhnete si kalorické tabulky, pořídíte chytrou váhu a začnete chodit pravidelně cvičit. V prvních dnech bývá motivace vysoká, máte něco nového, nějakou berličku, která už přece za ty prachy musí fungovat! Po pár týdnech zjišťujete, že stravovat se podle přesně daného jídelníčku není zas tak jednoduché, pokrmy jsou monotónní a normálně byste nic takového každý den nejedla. Nemůžete si nato zvyknout a připadáte si jak králík. Kalorické tabulky a chytrá váha jedou na plné obrátky. Vše zapisujete. Čím méně kalorií, tím lépe. Alespoň si to myslíte . Běhání, kruháč i fitko jsou sice dřina, ale baví vás to. Váha však ukazuje pořád to stejné. Tuky nahoru, tuky dolů. Váha nahoru, váha dolů. Velikost oblečení stále stejná… čísla se k lepšímu nemění. Nakonec znovu propadáte beznaději a stresu, chcete se na všechno vykašlat, protože nevidíte žádné výsledky. Toto už určitě každá z vás zažila několikrát.
Je úžasné, že jste se pro toto všechno odhodlaly a rozhodly se situaci řešit takto komplexně (jídelníček, trénink, váha, tabulky…). Bohužel všechno má svá úskalí a nemusí vést ke kýženému výsledku. Jak tedy z toho bludného kruhu ven? Zeptám se vás na pár otázek.
Jak jste se rozhodla situaci řešit?
Ženy si často kupují online poradenství, protože je to pohodlné, rychlé a nemusí s nikým nic řešit. Jsou svými pány. Další variantou je osobní schůzka s výživovým poradcem, kdy si dámy nechají vypracovat výživový plán, ale dál spolupracovat nechtějí. Popadnou plány, jídelníčky a fičí si to domů, že všechno zvládnou samy. Zase a opět. Proč se za tu dobu nepoučily?
Poradenství a spolupráce sice stojí peníze navíc, ale ve výsledku to bude stále levnější, než když si po desáté koupíte výživový plán nebo trénink u dalšího člověka, který o vás nic neví. Mít svého kouče je nesmírně důležité. Nejen, že vás zná a ví o vás dostatek informací tak, aby nahlížel na věc komplexně, ale můžete s ním řešit veškeré trable, úspěchy i neúspěchy a zjistit tak opravdovou příčinu svých problémů a najít ideální řešení.
Opravdu se řídíte výživovým plánem?
Neradíte se s koučem (poradcem, trenérem) a nenápadně si zmenšujete porce a upravujete energetickou hodnotu jídel? (Protože čím méně kalorické tabulky ukazují, tím lépe, že?). Jíte méně, nedodržujete pitný režim, ubíráte si přílohy, vylučujete pečivo, vaříte na vodě, vynecháváte svačiny či potréninková jídla a pak večer vyluxujete ledničku, nebo jdete spát s prázdným žaludkem a křečemi v břiše. Výsledky však nikde. Jak to? Když jíte tak málo a ve fitku dřete o sto šest? Už tak se přeci dost omezujete…
Ruku na srdce, takto určitě ten výživový plán sestaven nebyl a pokud ano, doporučuji změnit poradce. Tady je vhodné se opravdu zamyslet nad sebou a tím, jestli se sebou opravdu chcete něco udělat. Ano, věřit někomu jinému je těžké. Nedejbože začít jist více! Byť nás to kouč učí a je to v jídelníčku nastaveno. Ale na druhou stranu, dosáhly jste někdy svými metodami úspěchu? Pokud jsou tak účinné a jste si profesionálním poradcem samy, proč pořád nejste tam, kde byste chtěly být? Ano tady je ten zakopaný pes. Děláte pořád dokola stejné chyby a máte strach jít na to jinak. Nebojte se změny. Raďte se s vašim poradcem, trenérem, koučem co to jde. Cesta k vysněné postavě nemusí být vždy jednoduchá a od toho tady pro vás jsem. Nelze počítat s tím, že vše půjde hladce a během měsíce budete hubnout jedno kilo za druhým. Jen si vzpomeňte, jak dlouho jste své tělo trápila různými dietami a nebo se o něj nijak nestarala? Toto všechno se v procesu hubnutí či uzdravování projeví.
Soustředíte se pouze na čísla?
Toto je velký kámen úrazu. Čísla na váze, čísla v tabulkách, čísla na oblečení. Je třeba si uvědomit, že například nejmenší číslo konfekční velikosti neznamená štíhlost. I hubený člověk může mít nadměrné množství tuku v těle a naopak člověk, s příjemně osvalenou postavou může mít velikost L i když byste to do něj neřekla. Takže nejsou kila jako kila. Co takhle zamyslet se nad tím, co dalšího vám ty dva měsíce zdravého stravování a cvičení přinesly? Více energie, lepší spánek, větší vytrvalost (vyjdete do 4. patra a nezadýcháte se), nebolí vás klouby, zase vám hojně rostou vlasy, upraví se trávení a tak dále. Již toto všechno je obrovský úspěch!
Necháváte se ovlivnit různými typy moderních stylů stravování?
Veganství, vegetariánství, Paleo, Low carb, Ketodieta, přerušované půsty, stravování dle krevních skupin, Vitariánství a tak dále. Faktem je, že lidí na celém světě jsou miliardy a každému vyhovuje něco trochu jiného (ať už z etických důvodů, nedostupnosti některých potravin, různorodému klimatu atd.). Ale rozhodnout se k některému z výše uvedených stravovacích směrů pouze kvůli hubnutí nemá smysl. 90% lidí u toho nevydrží (mívají hlad, je to drahé, nemůžou sehnat potřebné potraviny, se změnou mají trávicí problémy, zdravotní problémy, rodina je nepodporuje, na častých návštěvách jí stejně normálně). Navíc většina těchto lidí nemá nastudovanou danou „dietu“ odborně a může tak časem dojít ke zdravotním komplikacím. Když se pak vrátí na svou původní stravu dostaví se onen známý JOJO efekt. Kila jsou zpět a je jich ještě víc než předtím. Proto než se do něčeho takového pustíte dobře si to promyslete.
Věříte zázračným doplňkům stravy?
Zase špatně. Doplňky stravy vás ke štíhlosti nedovedou. Mohou být skvělými pomocníky, ale to hlavní grow je stále v kuchyni.
Máte dostatek pohybu?
Opět důležitá část cesty ke spokojené váze. Pokud u vás převládá sedavý styl života, tělo je v úsporném režimu. Metabolismus je zpomalený a jakákoli přijatá energie nad váš bazální metabolismus a denní energetický výdej bude uložena do tukových zásob. Pořád platí, že výdej musí být vyšší než příjem (Tady pozor, denní energetický příjem by nikdy neměl klesnout pod váš bazální metabolismus!). Tuky se spalují pouze ve svalové hmotě a jelikož díky sedavému stylu nemáte svaloviny dostatek, nebudete adekvátně spalovat nadbytečné tuky. Pokud se však během dne hýbete či sportujete a přesto vám váha neklesá, je potřeba se zamyslet nad stravováním. Opět jen nadměrným cvičením bez úpravy jídelníčku kýžených výsledků nedosáhnete. Často se pak stává, že ženy cvičí tak moc, až mají naopak kalorií málo a organismu se tak nedostává požadované výživy a energie. Tím spadnou do podvýživy, která zpomalí metabolismus, zastaví hubnutí či začnou ztrácet svalovou hmotu.
Je váš trénink dost intenzivní?
Pokud se na konci tréninku cítíte jako na jeho začátku, někde je chyba. Po adekvátně odvedeném tréninku byste se měla cítit příjemně unavená na těle a zároveň příjemně povzbuzená na mysli. Cílem není se zničit tak, že nedojdete domů, ale pokud nepodáte žádný výkon, nelze od toho nic závratného než protažení či rozhýbání očekávat. Nebudu vám mazat med kolem pusy. Nejlépe se prostě hubne při silovém cvičení. Aerobní aktivita není v tomto případě až tak důležitá (a to i při optimální tepové frekvenci). Pokud si opravdu umíte dát ve fitku do těla a nebojíte se činek a těžších vah jste na velmi dobré cestě. Samotný běh, plavání, kardio vás totiž nespasí. Během aerobní aktivity není tělo schopné vybudovat dostatečné množství svalové hmoty tak, aby spalovala vaše faldíky. Nejspíše často ani nedokážete běžet dostatečně dlouho aby to mělo nějaký význam.
Ano, aerobní trénink je často využíván profesionálními sportovci k urychlení hubnutí v takzvané rýsovací fázi, kdy potřebují dostat z těla zbytek tuku a vody před soutěží. Všichni tito lidé předtím ale adekvátně posilují. Také někdy vidíte lidi, kteří běhají a jsou štíhlí, někteří až moc. Tito lidé se však často tomuto sportu věnují několik let i závodně, trénují dlouhé vzdálenosti či intenzivní sprinty a často k tomu také mají genetické predispozice. Důležité je zmínit, že i tito lidé mají správně nastavený stravovací režim, který dodržují. Co ovšem radím Vám je vzít si tréninkový plán a šup do fitka posilovat. Pokud si nevíte rady nebo se nedokážete namotivovat je ideální cvičit pod dohledem trenéra, který vám zaručí vytoužené výsledky.
Trenérka a výživová poradkyně Dominika Dworoková.